Informacja MOPR w Suwałkach

Pochówek dzieci utraconych

W 2016 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach był inicjatorem społecznej inicjatywy na rzecz poszanowania życia poczętego. Jej efektem było formalne uregulowanie przez samorząd miejski kwestii pochówku dzieci zmarłych na skutek poronień lub innych tragicznych okoliczności, które bezimiennie były pozostawiane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dra Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

 

 Od kwietnia 2016 r.  MOPR w Suwałkach organizuje uroczystości związane z pochówkiem dzieci utraconych. Msza Św. Pogrzebowa odprawiana jest w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia(Kościół p.w. Najświętszego Serca  Pana Jezusa ) w Suwałkach  ul. Kościuszki 58.

 

  Do tej pory / do wrzesień 2022 r./ zorganizowano 23 pochówków i 548 dzieci nienarodzonych znalazło godne miejsce na cmentarzu. Chcąc uhonorować pamięć dzieci utraconych, w imię odpowiedzialności za drugiego człowieka, poszanowanie godności od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz wrażliwość na problemy małżeństw i rodzin w czerwcu br. wystąpiono z inicjatywą postawienia pomnika Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem, który został usytuowany na terenie cmentarza parafialnego w Suwałkach, w miejscu pochówku dzieci. Autorem projektu pomnika jest Maksymilian Biskupski. Uroczyste odsłonięcie obeliska nastąpiło 18 maja 2020 r. w 100 rocznice urodzin św. Jana Pawła II. Od 2021 r. dzieci martwo urodzone chowane są na cmentarzu komunalnym przy ul. Reja w Suwałkach.

 

Dzięki tej inicjatywie od ponad 6 lat w Suwałkach żadne dziecko zmarłe przed urodzeniem nie jest traktowane jako odpad medyczny i ma godny pogrzeb.

 

Organizacja pochówków odbija się szerokim echem wśród rodziców, którzy utracili swoje dzieci przed narodzeniem. Coraz więcej osób uczestniczy we mszy pogrzebowej i odwiedza groby, gdzie są pochowane dzieci.  Ośrodek opracował i wydał ,,Miniporadnik dla rodziców”, którzy utracili dziecko. Ponadto zapewnia bezpłatne wsparcie psychologiczne a pracownicy udzielają wszelkich informacji związanych z postępowaniem w sytuacji niekorzystnego zakończenia ciąży.

 

Przed każdym pogrzebem zamieszczane są informacje  i zapraszani są  na uroczystość rodzice i osoby zainteresowane (strona MOPR- www.mopr.suwalki.pl) jak również Biskupi z Ełckiej Kurii Diecezjalnej, kapelan szpitalny, proboszczowie suwalskich parafii, posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz ruchy i wspólnoty angażujące się w obronę życia nienarodzonych.

 

Na kilka dni przed pogrzebem w mieście rozklejane są plakatyi klepsydry. Data i godzina pogrzebu dzieci utraconych podawana jest także w ogłoszeniach duszpasterskich. Najbliższy pochówek odbędzie się 16 września 2022 r. Do grobu zostaną złożone ciała 35 dzieci.