siedem niedziel, począwszy od 15 września. Omówimy części Mszy Świętej, czyli tzw. liturgię słowa i liturgię eucharystyczną i obrzędy wstępne i końcowe. Oby odkrycie niezwykłej duchowej rzeczywistości, która kryje się w symbolicznych czynnościach Eucharystii, pozwoliło nam doświadczyć obecności żywego Boga, pragnącego nakarmić nas do syta swoim słowem i ciałem.
Czym jest dla mnie Msza Święta? Czy jest źródłem światła i mocy dla mojego życia? Jak uczestniczę w liturgii Mszy Świętej? Czy rzeczywiście doświadczam spotkania z Chrystusem? Odpowiedzi na te pytania mają fundamentalne znaczenie dla naszego życia duchowego i zarazem dla naszego kontaktu z Bogiem i z bliźnimi.
Będziemy cyklicznie umieszczać poszczególne katechezy. Warto wrócić do nich ponownie! (przedruk ze strony Kongresu)
W ramach trwającego w naszej Diecezji Ełckiej Kongresu Eucharystycznego, przed mszami św., w kolejne niedziele odczytywany jest tekst katechez eucharystycznych dotyczących liturgii mszy św. Będziemy dla Was zamieszczać na tej stronie ich treść, by każdy w dowolnej chwili mógł do nich wrócić.
Naszym zdaniem, treść ta jest na tyle istotna i ważna, by sytematycznie do niej wracać.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony Kongresu, do której link zamieszczamy poniżej:
https://diecezjaelk.pl/kongres-eucharystyczny-28-03-2024-04-06-2026/
Katechezy Eucharystyczne w naszych parafiach
Od niedzieli 15 września do końca października, przed każdą Mszą św.
w parafiach diecezji ełckiej będą czytane katechezy przybliżające zrozumienie części stałych Mszy św. W związku z tą inicjatywą zachęcamy do przybywania tak, aby móc w tym uczestniczyć.
Katechezy pomogą nam w lepszym przezywaniu Eucharystii, tak aby stała się ona rzeczywiście moją Mszą Świętą. Czy Msza Święta, w której uczestniczę, jest rzeczywiście moją Mszą Świętą? A może jest to tylko Msza Święta odprawiającego ją księdza, ministrantów, sąsiada z ławki, a nie moja? Aby była ona Mszą Świętą każdego z nas, trzeba dobrze poznać jej liturgię, rozumieć ją i w niej uczestniczyć w sposób świadomy, pełny i czynny. Czy potrafimy zrozumieć ofiarę eucharystyczną Jezusa Chrystusa, jej istotę i jej wielkość? Na pewno ta prawda przekracza możliwości naszego rozumu. Przyjmujemy ją wiarą, zaszczepioną nam mocą sakramentu chrztu św.; wiarą opierającą się na objawieniu Bożym, czyli na tym, co Jezus powiedział o sobie
i o swojej ofierze na krzyżu, uobecnianej we Mszy Świętej. Mamy natomiast możliwość coraz głębszego poznawania obrzędów Mszy Świętej, zrozumienia tekstów, znaków, symboli i czynności liturgicznych, wnikania w ich teologiczne znaczenie i duchową głębię.
Dlatego właśnie, w tym czasie Kongresu Eucharystycznego trwającego w naszej diecezji, będziemy poznawać Eucharystię krok po kroku przez najbliższe