Akcja Katolicka w II Rzeczpospolitej:
Podczas krajowego zjazdu Akcji Katolickiej w Krakowie w dniu 5 lutego 1934, na którym postanowiono ujednolicić jednostki wchodzące w jej skład. Decyzją Prezydium Zjazdu powołano na m.in. dwie organizacje młodzieżowe: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ), oba z siedzibą w Poznaniu.
AK wydawała własne czasopismo pod nazwą ,,Ruch Katolicki”. Patronem w Polsce wybrany został św. Wojciech, jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla.
Okres powojenny:
W Polsce Ludowej działalność Akcji Katolickiej była zakazana. W tym czasie, w latach 60., odbywał się w Rzymie sobór watykański II, który w Dekrecie O apostolstwie świeckich (DA, 20) wymienił cztery cechy konstytutywne Akcji Katolickiej, odróżniające ją od innych organizacji katolickich:
cel identyczny z celem Kościoła;
Każda ze struktur posiada swój własny zarząd i asystenta kościelnego. działają w większości diecezji. Stowarzyszenie skupia w Polsce ok. 35 tys. członków.
III Rzeczpospolita po 1939 r.:
Przemiany polityczne w kraju, dały możliwość katolikom swobodnego zrzeszania się w organizacjach dotąd zakazanych. Odrodziła się również Akcja Katolicka. O woli jej reaktywowania mówił Jan Paweł II do biskupów polskich podczas ich wizyty w Rzymie 12 stycznia 1993 roku.: „Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna”. Papież mówił też o innych powstających organizacjach katolickich. Ze szczególnym zadowoleniem powitałem decyzję dotyczącą ponownego powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Cele
Akcja Katolicka nie ma swojego lidera i swoich celów. Jej liderem jest Kościół i realizacja celów Kościoła
Zadania AK i jej członków
Czym jest Akcja Katolicka
Jest ruchem katolików świeckich (laikatu), zmierzającym do większego nasycenia życia publicznego wartościami chrześcijańskimi.
Geneza
Apostolstwo świeckich zawsze towarzyszyło misji Kościoła katolickiego, nie miało jednak określonych jasno zadań i struktur organizacyjnych. Dopiero w XIX w, za pontyfikatu Piusa X, podjęto próby tworzenia zorganizowanych ruchów o charakterze katolickim. W ten sposób doszło do kształtowania się ogólnego ruchu pod nazwą akcji katolickiej, rozumianej jako aktywność apostolską wiernych świeckich. Dopiero za pontyfikatu Piusa XI, zaczęto używać wyrażenia „Akcja Katolicka” w znaczeniu nazwy własnej.
Struktury:
Na poziomie krajowym - najwyższym organem stowarzyszenia jest Krajowy Instytut Akcji Katolickiej (KIAK), Na poziomie diecezji - Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej, Na poziomie parafii - Parafialny Oddział Akcji Katolickiej apostolską wiernych świeckich. Dopiero za pontyfikatu Piusa XI, zaczęto używać wyrażenia „Akcja Katolicka” w znaczeniu nazwy własnej.